05.02.2015, 08:29

Decydujesz się na kredyt hipoteczny? Sprawdź RRSO

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 2 głosów)

Decydujesz się na kredyt hipoteczny? Sprawdź RRSO

Przy podejmowaniu decyzji o kredycie hipotecznym najważniejsze jest RRSO, a nie oprocentowanie nominalne. Sprawdź, dlaczego.

Decyzja o kredycie hipotecznym jest decyzją na długie lata, więc wybór kredytu hipotecznego nie może być dziełem przypadku. Jeżeli chodzi o pożyczenie w banku niewielkiej kwoty na krótki okres, to - chociaż nie jest to wskazane - możemy nawet sobie pozwolić nawet na pierwszy z brzegu bank. Kredyt hipoteczny to kwoty rzędu setek tysięcy złotych, spłacanych nawet przez 35 lat, dlatego wybór jak najkorzystniejszej i jak najtańszej oferty powinien być priorytetem. Należy również pamiętać o dopasowaniu kredytu hipotecznego do potrzeb oraz możliwości finansowych kredytobiorcy.

Co to jest RRSO ?

W przypadku każdego kredytu najważniejszy jest koszt oraz warunki kredytowania i spłaty. Przy kredycie hipotecznym jest to o tyle istotne, że jest to kredyt długoterminowy. Najważniejsze przy analizowaniu ofert jest nie oprocentowanie nominalne, czyli oprocentowanie kapitału kredytu, ale RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania.

RRSO oddaje rzeczywisty i całkowity koszt kredytu, a ujęte w niej są wszystkie koszty dodatkowe, typu opłata wstępna, prowizja, marża, opłata za wycenę nieruchomości czy ubezpieczenie zbyt niskiego wkładu własnego. Wyjątkiem są opłaty notarialne czy inne opłaty na rzecz administracji publicznej.

Porównując zestawienia najlepszych ofert kredytów hipotecznych, przede wszystkim należy zwracać uwagę na wysokość RRSO. Obecnie najkorzystniejsze oferty kredytów hipotecznych dla kwoty 300 tys. zł przy 30-letnik okresie spłaty można znaleźć w ofertach pakietowych:

  • Pocztowego Kredytu Mieszkaniowego Banku Pocztowego: RRSO wynieść może 3,38 proc.
  • Kredytu z Prowizją 0% Deutsche Banku: RRSO od 3,43 proc.
  • Własnego Kąta Hipotecznego PKO Banku Polskiego z RRSO 5,51 proc.

Wszystkie wymienione banki nie pobierają prowizji od udzielenia tych kredytów, jednak wymagają wykupienia dodatkowych produktów, takich jak ubezpieczenia, konta osobiste czy karty kredytowe (szczegóły propozycji dostępne w porównywarce Comperia.pl).

Obok RRSO bardzo istotnym elementem jest ubezpieczenie kredytowanej nieruchomości lub brakującego wkładu własnego (o ile jest wymagane). Często też kredytobiorcy przy tego rodzaju kredytach decydują się na wykupienie polis na życie, od utraty pracy lub też od nieszczęśliwych wypadków. Koszty tych ubezpieczeń wchodzą w raty kredytu lub płatne są jednorazowo z kwoty pożyczanej.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (05.02.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Lokata w mbanku na 4% - co sądzicie? 28.8.2015 15:29 przez:
Włodek

forum o lokatach

Forum finansowe dla firm
inFakt - wasze opinie ? 29.6.2014 19:14 przez:
Kendzi

forum finansowe dla firm