25.03.2014, 22:09

Ubezpieczenie mieszkania w kredycie hipotecznym ma sens

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Ubezpieczenie mieszkania w kredycie hipotecznym ma sens

Nie wszystkie z ubezpieczeń mieszkania w przypadku kredytu hipotecznego są obowiązkowe. Które z nich mają sens?

Obowiązkowe ubezpieczenia towarzyszące kredytowi hipotecznemu to ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, ubezpieczenie nieruchomości od ognia, wody, zawalenia oraz innych zdarzeń losowych. Pozostałe polisy oferowane przez banki są z reguły dobrowolne. Bardzo często ich wykupienie pozwala na skorzystanie z ofert promocyjnych oraz pakietowych, w których można liczyć na niższą marżę lub brak prowizji. Nie zawsze jednak długofalowe opłaty związane z nabyciem dodatkowych produktów bankowych do kredytu hipotecznego są opłacalne. Z tego powodu zawsze warto dokładnie skalkulować koszty, sprawdzając atrakcyjność konkretnej oferty bankowej.

Kiedy ubezpieczenie dodatkowe staje się obowiązkowe?

Bardzo często banki traktują wiele z dodatkowych ubezpieczeń jako obligatoryjne. Do takich polis można zaliczyć ubezpieczenie na życie, na wypadek śmierci lub innego zdarzenia losowego. Zdarza się, że banki pomimo posiadania przez klienta ubezpieczenia na życie, zapewniają możliwość zaciągnięcia kredytu jedynie przy wykupieniu ubezpieczenia, będącego produktem danej instytucji. Klient, który nie dysponuje ubezpieczeniem na życie, a planuje długoterminowe zobowiązanie finansowe, powinien rozważyć zakup polisy. Ochrona w przypadku śmierci pozwala zabezpieczyć współmałżonka oraz rodzinę przed utratą mieszkania, gdyby w wyniku śmieci druga osoba nie była w stanie spłacić zobowiązania. O ubezpieczeniu na życie powinny szczególnie pomyśleć osoby, które są jedynymi żywicielami rodziny. Koszty ubezpieczenia w skali roku wahają się od kilkuset do 2-3 tys. zł. Wiele zależy od zakresu ubezpieczenia. Im jest on mniejszy, tym składki będą niższe. Dla zobowiązania w wysokości 300 tys. zł standardowe ubezpieczenie na życie nie powinno przekroczyć 900 zł rocznie.

Ubezpieczenie od utraty pracy

Kolejnym z ubezpieczeń dodatkowych proponowanych przez banki przy umowach kredytów hipotecznych, któremu warto poświęcić uwagę, jest ubezpieczenie od utraty pracy. Pomimo tego, że w większości ofert kredytów mieszkaniowych takie ubezpieczenie jest opcjonalne, wielu konsumentów jest bardziej zainteresowanych taką polisą, niż polisą na życie. Ubezpieczenie od utraty pracy najczęściej pozwala uzyskać od towarzystwa ubezpieczeniowego spłatę raty kredytowej od pół roku do roku od chwili utraty źródła dotychczasowych dochodów. Składka w przypadku omawianego ubezpieczenia wynosi zwykle 1 proc. łącznej wartości pożyczki.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (25.03.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
707 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie mieszkania od pożaru 2.2.2015 11:39 przez:
Tomasz Słupczynski, Ekspert Comperia.pl
Ubezpieczenie mieszkania 12.8.2014 18:28 przez:
sylwiszon
Ubezpieczenie mieszkania w IPolisa? 2.7.2014 8:42 przez:
Jagoda
ubezpieczenie mieszkania 16.6.2014 12:49 przez:
Beata17
Ubezpieczenie mieszkania 31.5.2014 17:29 przez:
tynusia
Ubezpieczenie mieszkania 31.5.2014 9:50 przez:
jarek80

forum o ubezpieczeniach

Najnowsze newsy
Najczęściej czytane
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe