07.12.2013, 13:00

Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 7.5     / 10 (oddano 2 głosów)

Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Szukając najkorzystniejszego kredytu hipotecznego najczęściej skupiamy się na oprocentowaniu oraz prowizji. Nie są to jednak jedyne elementy, które powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na ten rodzaj sfinansowania nieruchomości. Na co więc trzeba uważać?

Banki stale konkurują ze sobą w zakresie proponowanych klientom ofert, wpływając na ich atrakcyjność poprzez ogłaszanie rozmaitych promocji. Zamiast ślepo ufać zapewnieniom z reklam, lepiej zacząć od sprawdzenia aktualnych rankingów, klasyfikujących dostępne na rynku kredyty hipoteczne. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o podpisaniu umowy z konkretnym bankiem, warto zapoznać się m.in. z treścią proponowanej nam polisy ubezpieczeniowej, rozważyć przewalutowanie udostępnianej kwoty bądź sprawdzić koszty związane z wcześniejszą spłatą długu. Osoby zainteresowane pożyczaniem pod hipotekę powinny przede wszystkim określić, czy po uwzględnieniu wysokości odsetek oraz prowizji od kredytu, jego kwota całkowita nie zwiększy się na tyle, że nie będą w stanie spłacić całości zadłużenia (by kredytu nie musiały regulować jeszcze ich dzieci) oraz czy miesięczne raty nie spowodują utraty płynności finansowej.

Kredyt w złotych czy w obcej walucie?

Rozważając zaciągnięcie kredytu hipotecznego w obcej walucie, warto pamiętać, że taka forma finansowania jest obecnie dedykowana kredytobiorcom z wysokimi dochodami. Ponadto ze względu na niepewność na rynkach międzynarodowych oraz nieustanną zmienność kursów walut kredyty w walutach obcych są trudno dostępne - większość banków wycofała je już ze swojej oferty.

Raty stałe czy malejące?

Zastanawiając się nad wysokością rat, należy zauważyć, że regulowanie kredytu hipotecznego w stałych ratach zwiększa naszą zdolność w porównaniu do sytuacji spłacania go w ratach malejących. Z drugiej strony biorąc pod uwagę ten sam okres spłaty zobowiązania, decydując się na raty malejące (których wysokość stopniowo zmniejsza się wraz z postępami w spłatach) możemy sporo zaoszczędzić.

Oblicz zdolność kredytową

Przed wybraniem się do doradcy w celu złożenia wniosku o kredyt, warto samodzielnie sprawdzić swoją zdolność kredytową, korzystając z internetowych kalkulatorów. Dzięki nim dowiemy się wcześniej, czego możemy się spodziewać w banku. Przygotowując dokumenty do wniosku kredytowego, powinniśmy pamiętać o zebraniu materiałów dotyczących informacji na temat naszych bieżących zobowiązań. Warto już przy pierwszej wizycie mieć ze sobą wyciągi z konta osobistego z widocznym wpływem wynagrodzenia. Pozwoli to doradcy lepiej przygotować wstępny wniosek - często podczas obliczania naszej zdolności kredytowej podajemy przybliżoną kwotę zarobków, a czasem nawet złotówka może przesądzić o tym, czy będziemy mieć szansę na uzyskanie takiej kwoty, jakiej potrzebujemy, czy składanie wniosku w danym banku sensu większego nie ma. Pamiętajmy, że w zależności od instytucji, warunki, jakie należy spełnić, starając się o przyznanie kredytu hipotecznego, mogą zmieniać się w znacznym stopniu różnić.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (07.12.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
707 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum finansowe dla firm
Szukam księgowej na co zwrócić uwagę? 29.6.2014 19:14 przez:
Kendzi

forum finansowe dla firm

Forum GSM
W jakiej sieci wziąć abonament na firmę? 8.3.2015 19:18 przez:
ElżbietaMaj

forum gsm

Najnowsze
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Ubezpieczenie OC i AC
Taniej nawet o 400 zł. Oblicz składkę!
  • porównaj nawet 55 ubezpieczeń
  • kup online lub przez telefon
Porównaj ubezpieczenia OC i AC