Artykuły finansowe

2013-11-28
Płacenie kartą w restauracjach - czy wolno im doliczać napiwek?

Karty płatnicze są łatwym sposobem na opłacanie rachunków – nie trzeba pamiętać o posiadaniu odpowiedniej ilości gotówki w portfelu i szukać drobnych, gdy sprzedawca nie ma z czego wydać. Z kart możemy korzystać zarówno w sklepach, jak również w obiektach kulturalnych czy restauracjach. W przypadku tych ostatnich kelnerzy często z własnej inicjatywy do rachunku dopisują kwotę oczekiwanego napiwku, czego czasem możemy nawet nie być świadomi. Co robić, żeby się przed tym ustrzec?

www.comperia.pl
2013-11-27
Kartą możesz zapłacić przez Internet


Z pomocą karty kredytowej można już od dłuższego czasu dokonywać transakcji internetowych, między innymi płacąc nią za zakupy on-line, wylicytowane przedmioty na wirtualnych aukcjach albo obstawiane zakłady bukmacherskie.

www.comperia.pl
2013-11-27
Uważaj na formularze informacyjne o kredytach konsumenckich

Ustawa o kredytach konsumenckich z 18 grudnia 2011 r. miała uchronić Polaków przed ukrytymi kosztami, zapisywanymi w umowach drobnym drukiem. Niestety, mimo wprowadzenia jednolitych formularzy informacyjnych, instytucje finansowe nadal zwiększają koszty pożyczek o dodatkowe opłaty, których istnienia kredytobiorcy często nie są świadomi.

www.comperia.pl
2013-11-26
Małżeństwa mają większą szansę na kredyt


Nie od dziś wiadomo, że im wyższa zdolność kredytowa, tym większa szansa na otrzymanie kredytu - w dodatku na lepszych warunkach. Czasami jednak sami nie jesteśmy w stanie wykazać się wymaganą zdolnością kredytową, zwłaszcza, gdy staramy się o kredyt hipoteczny. Wiadomo jedno – większą szansę na kredyt z całą pewnością mają małżeństwa.

www.comperia.pl
2013-11-26
Jak nie odziedziczyć spadku z długami bankowymi?


Spadek na ogół kojarzy się z zyskami, jakie otrzymujemy podczas obejmowania majątku po zmarłym. Niestety, niekiedy zdarza się, że zamiast oczekiwanej fortuny dziedziczymy jedynie zobowiązania finansowe. Czy da się nie odziedziczyć spadku z długami bankowymi?

www.comperia.pl
2013-11-26
Kiedy odpowiadamy za zakupy skradzioną kartą płatniczą?

Co się dzieje, jeżeli w wyniku kradzieży stracimy kartę płatniczą, jednak zauważymy jej nieobecność dopiero po dwóch lub trzech dniach? Jeśli ktoś zrobił zakupy lub wypłacił z bankomatu pieniądze za pomocą skradzionej nam karty, to czy bank obciąży nas kosztami? To, czy za podobne transakcje odpowiadamy my czy bank, zależy między innymi od... sposobu przechowywanie karty.

www.comperia.pl
2013-11-26
Kredyt hipoteczny po czterdziestce


Kredyty na dom czy mieszkanie spłaca się zazwyczaj wiele lat. Z tego powodu częstą przeszkodą w otrzymaniu pieniędzy jest zbyt zaawansowany – przynajmniej w oczach banku – wiek wnioskodawcy. Gdzie w takim razie mamy szansę dostać kredyt hipoteczny po czterdziestce?

www.comperia.pl
2013-11-26
Czy kredyt odnawialny w koncie jest drogi?


Kredyt odnawialny, zwany inaczej kredytem lub limitem w koncie, to jeden z najpopularniejszych rodzajów kredytów konsumpcyjnych. Pozostaje tylko zadać sobie pytanie, czy tego typu pożyczka jest korzystna, czy raczej należy do kategorii tych droższych form finansowania?

www.comperia.pl
2013-11-26
Kredyt a umowa śmieciowa


Banki z reguły wymagają od klientów wnioskujących o kredyt udokumentowania ich zdolności kredytowej. Najbardziej pożądaną formą zatrudnienia jest oczywiście umowa o pracę – i to na czas nieokreślony. A co, jeżeli pracujemy na tzw. „umowy śmieciowe”, czyli umowy-zlecenia lub o dzieło? Czy o pieniądzach z banku musimy zapomnieć?

www.comperia.pl
2013-11-26
Do czego służą numery CVV2 i CVC2 kart płatniczych?


Dokonywanie zakupów bezgotówkowych przez Internet może odbywać się nie tylko z pomocą przelewów on-line, ale także dzięki kartom z numerami CVV2 oraz CVC2. Oba kody służą do weryfikacji transakcji, które zechcemy zrealizować drogą elektroniczną. Czym dokładniej są wspomniane kody i co jeszcze jest potrzebne, żeby bezpiecznie kupować w sieci?

www.comperia.pl
2013-11-25
Jak uzyskać umorzenie kredytu studenckiego?

Kredyt studencki to tani kredyt dla osób uczęszczających na studia wyższe, niezależnie od uczelni czy trybu nauki. Dzięki preferencyjnym zasadom kredyty studenckie są nisko oprocentowane, a ich spłata rozpoczyna się dopiero w dwa lata po zakończeniu okresu nauki. Dodatkowo niektórzy kredytobiorcy mogą liczyć na umorzenie zobowiązania. Jak je uzyskać? Odpowiadamy poniżej.

www.comperia.pl
2013-11-25
Jak działa kredyt odnawialny w koncie?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów kredytów konsumenckich wśród Polaków jest kredyt odnawialny w koncie. Limit w ROR jest o tyle korzystny, że po jednorazowym złożeniu wniosku o jego przyznanie - i, oczywiście, po jego pozytywnym rozpatrzeniu przez bank - mamy zapewniony stały dostęp do gotówki, który uaktywnia się w momencie, gdy własne pieniądze na rachunku się wyczerpią.

www.comperia.pl
2013-11-25
Jak przebiega rezygnacja z kredytu?

Z kredytów konsumpcyjnych Polacy korzystają coraz częściej, jednak aż co piątego kredytobiorcę tuż po podpisaniu umowy nachodzą wątpliwości co do tego, czy zaciągając najnowsze zobowiązanie, rzeczywiście postąpił słusznie. W części przypadków podobne przemyślenia kończą się decyzją o odstąpieniu od umowy kredytowej. Pamiętajmy, że rezygnacja z pożyczki jest możliwa w każdym banku – prawo do niej gwarantuje ustawa o kredytach konsumenckich z 18 grudnia 2012 roku.

www.comperia.pl
2013-11-25
Co robić, gdy bankomat zatrzyma kartę?


Od czasu do czasu zdarzają się sytuacje, w których bankomat może niespodziewanie zatrzymać kartę płatniczą. Zadzieje się tak podczas: trzykrotnego wpisania błędnego PIN-u, uszkodzenia samego bankomatu lub też karty (debetowej bądź kredytowej), a także próby użycia egzemplarza zastrzeżonego. Jeśli przyczyna leży po stronie usterki technicznej, koniecznie należy od razu  zgłosić ten fakt do serwisanta bankomatu i banku.

www.comperia.pl
2013-11-25
Na czym polega kredyt w cross-sellingu?


Po kilku minionych kwartałach słabnącego zainteresowania konsumentów rynkiem kredytów hipotecznych II kwartał 2013 roku przyniósł zdecydowane ożywienie. Polacy pożyczają chętniej, decydując się na większe kwoty. Taka koniunktura sprzyja wzrostowi sprzedaży krzyżowej, czyli powszechnie stosowanej przez banki metodzie cross-sellingu. Na czym polega ten mechanizm?

www.comperia.pl
2013-11-25
Co musisz wiedzieć o zabezpieczeniach kredytów?


Udzielając kredytu, bank praktycznie zawsze wymaga od kredytobiorcy ustanowienia odpowiedniego zabezpieczenia, które dawałoby wierzycielowi większą gwarancję na odzyskanie długu. W przypadku pożyczek oferowanych klientom indywidualnym, możemy wyróżnić pięć form zabezpieczeń. Sprawdź, co powinieneś o nich wiedzieć.

www.comperia.pl
2013-11-25
Zawieszanie rat kredytu - czy prolongata się opłaca?

Jeśli spłata kredytu zaczyna nam mocno doskwierać, w niektórych przypadkach można zawiesić kolejne raty na pewien czas. Tylko, czy prolongata się w ogóle opłaca? Okazuje się, że wysłanie swojego zobowiązania na wakacje nie zawsze jest rozwiązaniem korzystnym dla dłużnika. 

www.comperia.pl