Archiwalny ranking kont oszczędnościowych - grudzień 2014

Wśród posiadaczy nadwyżek finansowych można spotkać dwa typy klientów. Jednym zależy na długoterminowym pomnażaniu swoich oszczędności. Drudzy chcieliby mieć swoje pieniądze zawsze pod ręką. Specjalnie dla tej drugiej grupy odbiorców porównywarka finansowa Comperia.pl przygotowała zestawienie najlepszych kont oszczędnościowych.

Konta oszczędnościowe łączą w sobie możliwość efektywnego pomnażania pieniędzy klienta z zachowaniem stałego do nich dostępu. Innym słowy, właściciel takiego rachunku w dowolnej chwili może wypłacić swoje środki. Zanim jednak przeprowadzi taką operację, koniecznie powinien zapoznać się z tabelą opłat i prowizji obowiązującą w jego banku. Przyjęło się bowiem, że tylko jedna wypłata w miesiącu z konta oszczędnościowego jest realizowana bezpłatnie. Za każdą kolejną naliczane są już odpowiednie obciążenia.

 

 Najlepsze konta oszczędnościowe dla kwoty 2 tys. zł,
okres oszczędzania 1 miesiąc
Bank
Nazwa oferty
Oprocentowanie
Odsetki po podatku
Wymagany ROR
Orange Finanse
Konto Oszczędnościowe
4,00%
5,40 zł
tak
Bank Smart
Konto SMART Procent
3,50%
4,73 zł
tak
bossabank
Konto Oszczędnościowe Ekoprofit
3,50%
4,73 zł
tak
Getin Online
Konto Oszczędnościowe  
3,50%
4,73 zł
tak
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Najwyżej oprocentowane konto oszczędnościowe oferuje obecnie Orange Finanse. Instrument ten jest oprocentowany na 4 proc. w skali roku, a maksymalnie można na nim ulokować kwotę 10 tys. złotych.

Kolejne miejsca na podium zajęły odpowiednio Bank Smart, bossabank oraz GetinOnline. Oferowane przez nie rachunki są oprocentowane na 3,50 proc. w skali roku. W przypadku dwóch pierwszych podmiotów maksymalna kwota objęta atrakcyjnym oprocentowaniem nie może być wyższa niż 50 tys. złotych, natomias GetinOnline na „swoim” koncie oszczędnościowym pozwala ulokować aż 100 tys. złotych.

Istotną kwestią jest także to, że wszystkie opisane powyżej rachunki wymagają posiadania od klienta konta osobistego.

A jak wygląda rynek?

Niskie stopy procentowe, jakie obowiązują teraz w Polsce, niekorzystnie wpływają na oprocentowanie produktów służących do pomnażania oszczędności. Obecnie średnia wartość tego parametru dla kont oszczędnościowych wynosi zaledwie 2,05 proc.



Średnie oprocentowanie kont oszczędnościowych na poziomie 2,05 proc. nie zachęca zbytnio do wykorzystywanie tych instrumentów do gromadzenia nadwyżek finansowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest ono wyższe od tego, jakie występuje w tradycyjnych ROR-ach, które z reguły w ogóle nie są oprocentowane. Dlatego też osoby, którym zależy choćby na minimalnej ochronie realnej wartości swoich pieniędzy powinny przetrzymywać swoje nadwyżki finansowe na kontach oszczędnościowych.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam